Alacak Yönetim Platformu Nedir?

Alacak Yönetim Platformu Nedir?

İşletme sahipleri çoğu zaman şu soruyu sorarlar: Alacaklarımızı kısa sürede tahsil etmemizi sağlayacak en iyi yol nedir? Yıllar boyunca, işletme sahipleri bu soruya tam anlamıyla çözüm bulamadı. İşletmelerin nakit akışında bu durum önemli rol oynuyor. Bu sorunun çözümü için artık alacak yönetim platformu var. 

Alacak Yönetim Platformu Özellikleri

Alacaklarınızı zamanında ve sorunsuz tahsil edebilmeniz için geliştirdiğimiz modüller sizin ihtiyaçlarınıza ve işletme süreçlerinize uygun çözümler sağlıyor.

Bilgi İşlem Altyapınız ile Sorunsuz Entegrasyon Oluşturun

Tahsilat süreçleriniz için ayrılan bütçe ve personel sayınızı minimum düzeye indirecek şekilde kurgulanmış, kullandığınız bilgi işlem al yapınıza entegre bir alacak yönetim platformu ile hem süreçlerinizi daha iyi kontrol edebilir hem de zaman ve bütçe kaybını ortadan kaldırabilirsiniz.

Bir Alacak Yönetim Kontrol Paneli Oluşturun

Gereksiz ekranlardan ve süreçlerden kurtulabilirsiniz. İşletmeler, ticari operasyonlarını yönetmek ve alacaklarını tahsil etmek için birçok kanal kullanmaktadır. Araştırmalara göre bir çalışan basit görevleri halledebilmek için farklı uygulamalar arasında dolaşarak yılda 32 gününü harcamaktadır.

Geliştirdiğimiz otomasyon ve entegrasyon araçları ile gerçek zamanlı izleme süreçleri basitleşir. KPI verileri ile tahsilat sürecinin verimliliği, satış personel takibi ve müşteri incelemeleri hızlı ve verimli bir şekilde ilerler..

Anlaşmazlığa Hızlı Çözüm Sağlayın

Tahsilat süreçlerinin uzun sürmesinin en önemli nedenleri arasında fatura ve ödeme anlaşmazlıkları yer almaktadır. Paranızı zamanında ve tam almanızı sağlamak için bu anlaşmazlıklara mümkün olduğunca hızlı çözüm sağlamak önemlidir.

Satış ve tahsilat arasında geçen tüm süreci yönetmenizi sağlayan bir araç gerekmektedir. Bunlara otomatik mesajlaşma, esnek ödeme seçenekleri ve devam eden mutabakat süreçleri dahildir. 

Ekibinizi ve Müşterileri Dahil Edin

Sadece işletme sahiplerinin ve alacak takibinde görevli personelin süreci takip etmesi tahsilat süreçlerinde yeterli olmayabiliyor. Müşterilerin de ekstreleri, ödeme planları, fatura detayları gibi canlı ticari verilerini görmeleri sürekli tekrar eden mutabakat süreçlerini kolaylaştırıyor ve ekstre gönderim yükünden işletmelerinin kurtulmasını sağlıyor.

Alacak Yönetim Platformu Faydaları

Bir A/R otomasyon çözümünün işletmeniz için doğru olup olmadığı konusunda hâlâ kararsızsanız, faydaları göz önünde bulundurmalısınız. Manuel süreçler için harcanan zaman ve kaynak harcamaları otomasyon süreçlerinin gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Gerçek zamanlı İzlemeden Yararlanın

Ticari verilerinize anlık ulaşmak yalnızca tahsilat sürecinizi göstermez; ayrıca şirketinizin mali durumunu öngörmenizi, oluşabilecek problemlerin öncesinde sorunları çözmenizi sağlar.

Müşteri Deneyimlerini İyileştirin

Yapılan araştırmalara göre , alacak yönetim platformu kullanan firmaların %75’i, tahsilat süreçlerinde otomasyon araçları kullanarak müşteri deneyimlerini geliştirdiklerini bildirdi. Konu para olduğunda, otomatik mesaj, email ve sesli mesajlar bazen kişisel mesajlardan daha verimli hal almaktadır. Hızlı iletişim, müşterilerin ödeme için uğraşma ihtiyacını da azaltır ve bu da daha iyi ilişkilerle sonuçlanır.

İşlem Hızını Arttırın

Her faturayı manuel olarak takip etmek ve ödeme durumunu belirlemek zaman almaktadır. Buna ek olarak işletmeler için finansal raporlar gereklidir. Alacak yönetim otomasyonunu kullanan firmalar fatura ve vade takibi süreçlerini, ödeme performans ve risk analiz raporlarının hazırlanma hızlarını ve verimliliklerini artırdılar. 

Nakite Dönüş Sürenizi Kısaltın

Satışları ve faturaları nakite çevirmenin ne kadar sürdüğünü bilmek, nakit akışının verimli hale getirilmesinde büyük önem taşımaktadır. Bu süreyi azaltmak nakit akışını iyileştirir. Tahsilist kullanan müşterilerin %75 oranında tahsilat gecikmelerini azaltmışlardır.

Sonuç

Tahsilist alacaklarınızı zamanında ve sorunsuz tahsil etmenizi ve bu süreçte yaşanan sorunların para, zaman ve işgücü kayıplarının önüne geçmeyi sağlamaktadır. Günümüzde vadeli satış sürecinde yaşanan gecikmelerle ile işletmelerin en büyük sorunu olan günlük enflasyondan dolayı yaşadığı kayıpların önüne geçmek konusunda en verimli otomasyon aracı olduğunu verilerle sunuyoruz.