Aydos Et Alacak Yönetimini Tahsilist ile Nasıl Daha Verimli Hale Getirdi?

Aydos Et Tahsilat Sürecini Tahsilist ile Nasıl Daha Verimli Hale Getirdi?

Aydos Et hakkında

Aydos Et Türkiye’nin önde gelen kırmızı et tedarik ve dağıtım firmalarından biridir. Hizmet verdiği 500’ den fazla firma içinde market zincirleri, kurumsal mamül üreticileri, restoranlar, kasaplar, yemekhane firmaları ve oteller bulunmaktadır. 

Ne zamandır Tahsilist kullanıyor?

Mart 2021

Tahsilat takibinde yaşadığınız problemler nelerdi?

Vadesi geçen veya tahsilatı geciken müşterileri hızlı bir şekilde tespit edemiyorduk. Müşteriler ödeme yapsa bile çek ile ödeme yaptıkları zaman fatura vadesinden daha geç tarihe çek alınıyor ama bunun sistemli bir takibini yapamıyorduk.

Ayrıca 500′ den fazla müşterimiz olduğu ve farklı ödeme şekilleri olduğu için tahsilat planı oluşturamıyorduk. 

Tahsilata gidilecek müşteri ile mutabakat yapılması da süreci zorlaştıran başka bir konuydu.

Finansal planlamamızı doğru yapabilmek için ileri dönem nakit akışımızı doğru öngörmemiz gerekiyordu ama bunu gerektiği gibi yapamıyorduk, bazı haftalar çok rahat olmamıza rağmen bazı haftalarda ödeme zorlukları yaşıyorduk.

Bu problemlerin neden olduğu finansal maliyetler hakkında bilgi verir misiniz?

Müşterilerimizden tahsilatlarımızı geç yaptığımızı biliyorduk ama bunun ne kadar olduğunu ölçemiyorduk. Firma geneli vademizi görüyorduk ama müşteri bazında görmek için detaylı rapor hazırlamak gerekiyordu ve bunu sadece ödeme durumundan endişe duyduğumuz müşteriler için yapabiliyorduk. Planladığımız satış ve satın alma vadesine göre, bilançomuzda görünen sermayenin yeterli olması gerekirken olmadığını nakit akışındaki sıkıntılardan dolayı ciddi hissediyorduk. Bunun sebebinin geç alınan tahsilatlar olduğunu biliyorduk ama müdahele edeceğimiz müşterileri hızlı şekilde tespit edemiyorduk.

Geç alınan tahsilat tutarının finansman maliyetinin bile ciddi rakamlar olduğunu, toplam finansman maliyetimizin yarısına karşılık geldiğini söyleyebilirim.

Neden Tahsilist’ i tercih ettiniz?

Bu sorunla ilgili eleman istihdam ediyorduk fakat müşteri ve fatura sıklığı sistemsel bir çözümü gerektiriyordu. Bu konuda araştırmalar yaptık, Türkiye’ deki ticaret usullerine uygun kurguları olmasa da  yabancı yazılım firmalarıyla görüşüp fiyat teklifleri aldık fakat rakamlar çok yüksekti. Tahsilat takibimizi daha verimli hale getirmek için Tahsilist ile çalışmaya karar verdik.

Ödemesini geciktiren müşteriyi tespit sorununa Tahsilist nasıl çözüm üretti?

Tahsilist’ in ekranlarında tahsilatı geciken müşterileri hemen görebiliyoruz. Bu gecikme ile ilgili detayları, finansman maliyetini görebiliyoruz.

Tahsilat Planı oluşturma sorununa Tahsilist nasıl çözüm üretti?

Müşterilerimizle çalışma şekillerini Tahsilist’ de bir kere tanımladıktan sonra tahsilat planları otomatik oluşuyor. Satış temsilcilerimiz ve muhasebe kimden ne zaman tahsilat yapacaklarını görebiliyorlar.

Mutabakat sorunlarınıza Tahsilist nasıl çözüm üretti?

Artık müşterilerimize tahsilat gününden önce, faturası oluşturulduğunda ya da periyodik olarak, tanımladığımız kurguya göre otomatik bildirimler gönderiliyor, kim ne zaman ne kadar ödeme yapacak önceden haber edilmiş oluyor.

Tahsilist üzerinden, fatura vadesinden geç ödeme yapan müşterileri ve bunların bana maliyetini hemen görebiliyorum.

Tahsilist nakit akışı tahmini sorunlarınıza nasıl çözüm üretti?

Müşterilerimizin çalışma şekillerine göre kimden ne zaman ne kadar tahsil edeceğim Tahsilist’ de raporlanıyor. Gün, hafta ya da aylara göre ileri dönem tahsilatımı görebiliyorum. Bu haftalardaki ödemelerime de bakarak finans hazırlığımızı önceden yapabiliyoruz.

Tahsilist’i tavsiye eder misiniz? Neden?

Evet, tavsiye ederim. Alacak takibi konusunda bizim sorunlarımızı aşmamıza çok yardımcı oluyor. Satış temsilcileri mobil uygulama ile eskisi gibi şu müşteri ödeme yapmış mı, bakiyesi ne kadar, çek vadesi ne olması lazım gibi telefon görüşmeleri yapmak zorunda kalmıyoruz.

Tahsilist sonrası işletmenizde ne gibi faydalar gözlemlediniz?

Tahsilist kullanmadan önce ölçemediğimiz, ortalama gecikme gününün, ilk kullanmaya başladığımız günden bugüne 6 aylık süreçte %70 azaldığını söyleyebilirim. Vadesinden geç ödeme yapan ya da çalışma şekline uymayan müşterileri hemen tespit edip müdahele ettiğimiz için tahsil edilemeyen alacaklarımız da çok azaldı, sektör ortalamasının çok altında olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca mutabakat ve tahsilat takibi konusunda verimliliğimiz çok artmasına rağmen artık daha az eleman ve zaman ayırıyoruz.

Sizde çok geç kalmadan Tahsilist’i tercih etmelisiniz.