Alacak Tahsil Süresini Azaltmak İçin 5 İpucu

Alacak Tahsil Süresi Azaltmak İçin 5 İpucu

Alacak Tahsil Süresi kısaldığında likidite artar. Daha sonra bu parayı faturaları zamanında ödemek, personel sayısını artırmak, araştırma ve geliştirmeye yatırım yapmak veya yeni pazarlara açılmak için kullanabilirsiniz. Bunlar,  güçlü nakit akışı olan firmaların oluşturduğu bu potansiyeli kullanabileceği alanlardan bazıları. İşin püf noktası, müşterilerinizle iyi ilişkileri korurken Alacak Tahsil Süresi nasıl azalabilir?

Verimli çalışan şirketler daha düşük Nakit Dönüşüm Süresine sahip olma eğilimindedir. Nakit Dönüşüm Süresi, mamul veya hizmetlerin satışından kaynaklanan kısa vadeli nakit tahsilatları ile ölçülür. Aynı zamanda kaynaklar için yapılan kısa vadeli nakit harcamalar arasındaki süre ile ölçülür. Bu süre şirket boyutlarına ve iş modellerine göre değişiklik gösterebilir.

Şirketler Nakit Dönüşüm Süresini İyileştirmek İçin Ne Yapmalıdır?

Nakit dönüşüm süresini nasıl azaltacağını bilmek, işletmenizin cebine binlerce lirayı geri getirecektir. Müşteriler fatura ödemelerini zamanında yaparken, işletmenizi rahatlatmak için borç para almanız gerekmediğini hayal edin. Eldeki nakit ile daha iyi şartlarda talep edebileceğiniz ürün ve hizmetleri düşünün. Nakit dönüşüm süresini azaltmak için Alacak Tahsil Süresini düşürmelisiniz. Stok Devir Süresini düşürmeye çalışmalısınız. Ancak borç ödeme süresini artırmaya çalışınız. Genelde en olumsuz ve planlananın dışında gelişen faktör Alacak Tahsil Süresidir. Bu yüzden alacak tahsil süresine yoğunlaşmak en kısa sürede en çok sonuç alabileceğiniz alandır.

Alacak Tahsil Süresini düşürmek için olası yöntemler şu şekilde:

1. Gerçek Zamanlı Analizler Oluşturun

Nakit akış döngünüz, dönemler içerisinde sık sık değişir. Hatta rakamlar raporlarda esas aldığınız tarihin müşterinizin vade tarihine ve ödeme gününe göre durumuna bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Gerçek zamanlı analitik, şirket için daha iyi kararlar almanıza yardımcı olur. Doğru ve zamanında bilgi sağlar. Alacak hesapları üzerinde çalışırken bu verileri kullanmalısınız. Bu, alacak yönetimi performansını artırmada ve alacak tahsil süresini düşürmede önemli katkı sağlayacaktır.

2. Erken Ödemeleri Teşvik Edin

Bazı şirketler, müşterilerini geç ödedikleri için cezalandırmaya odaklanır, ancak erken ödeme için hiçbir teşvik sağlamazlar. Çoğu insan olumlu yaptırımlara daha iyi yanıt verir, bu nedenle müşterileri tam ve zamanında ödemeye teşvik etmenin size nasıl katkı sağlayacağını ve bunun yollarını bir düşünün:

Nakit sıkıntısı çekmeye başlarsanız, erken ödemeler için geçici indirimleri düşünün. Faturalarını eksiksiz ve zamanında ödeyen müşterilere daha hızlı teslimat sözü verin. Sürekli olarak tam ve zamanında ödeme yapan müşteriler için daha avantajlı açık hesap kredisi koşulları sağlayın.

3. Ödemeyi Kolaylaştırın

Müşterileriniz hala eski havale yöntemlerini mi kullanıyor? Ya da sizin sunduğunuz ödeme kanalları müşterinin taleplerini karşılamıyor mu? Birden fazla ödeme seçeneği sunmayı düşünün. Ayrıca, müşterilerin kendileri için en uygun olan ayda bir ya da belirli periyotlarda ödeme tarihi seçmelerini de mümkün kılabilirsiniz. Bu, ödemenizi alacak döngüleriyle senkronize etmelerini kolaylaştırır.

4. Raporlarınızı Standardize Edin

Hangi bilgilerin ve KPI’ ların dahil edilmesi gerektiğini belirlemek için alacak hesapları ekibinizle çalışın. Sonra, müşterileriniz de kolayca takip edebileceği ve anlayabileceği şekilde bu bilgileri içeren bir rapor tasarlayın. Bu vadesi geçen faturalar ve geçmiş dönem ödeme performans raporudur. Bu raporu, düzenli periyotlarda müşterileriniz ile paylaşın. Bu, zamanında ödeme yapan müşterilerinizi mutlu edecektir. Ancak zamanında ödeme yapmayan müşterilerinize kötü ödeme performanslarının gözden kaçmadığını belirtmelisiniz. Ödemelerde sizi daha fazla öncelik vermeye teşvik edecektir.

5. Güncel Veriler İle İletişimi Artırın

Müşterinizin güncel ödeme durumu ve tahsilat planı bilgisinin müşteri temsilcilerinde olması, müşteri ile iletişim kurulduğunda anda tutarlı ve doğru bilgi aktarımı ödeme sürelerinin iyileşmesini sağlayacaktır. Müşterilerinizle hangi koşul ve periyotlarda hangi bildirimlerin yapılacağı müşteri temsilcileriniz ve tahsilat ekibiniz ile birlikte karar verdikten sonra bunu tutarlı bir şekilde uygulamanız tahsil sürelerinizi olumlu şekilde etkileyecektir.

Otomasyon Alacak Tahsil Süresini İyileştirmede Nasıl Bir Rol Oynar?

Alacak Tahsil Sürenizi kısaltırken otomasyon en iyi yardımcınız ve aracınızdır. Otomasyon, insan hatasını azaltır, alacak hesapları takibini yapan personelin daha verimli çalışmasını sağlar, güncel veriler ile ekipleriniz ve müşterileriniz arasında iletişimi artırır, standart durum ve performans raporlarına anlık olarak ulaşmanızı sağlar. 

Tahsilat sürecinde otomasyonun etkilerini ve nasıl kullanılacağını merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Tahsilist, müşterilerinin daha fazla personel istihdam etmek zorunda kalmadan Alacak Tahsil Süresini azaltır ve geç ödemelerden kaynaklanan finansal maliyetlerini azaltmasına yardımcı olacak otomasyon araçlarını sağlar. Tahsilist’ i ve diğer özelliklerini keşfetmek için ücretsiz demo talebinde bulunabilirsiniz.

Hemen bir tahsilist demo sürümü edinin.

https://appdev.tahsilist.com/Login/SignUp