Dijital Ödeme Kanallarını Tercih Etmek

Ödemesini Aksatan 8 Müşteri Tipi ve Onlardan Tahsilat Yapmanın Yolları

1. Uzlaşmacılar

Bu müşteriler doğaları gereği uzlaşmaya meyillidir. Faturalarının vadelerinin geçmiş olduğunun farkındadır ve borçlarının tamamını en kısa sürede ödeyerek işleri düzeltmek isterler. Bu tür ideal müşteriler, doğada nadir olarak gözükseler de hala varlar.

2. Rahat İnsanlar

Bu müşteriler şakalaşmayı ve işleri biraz hafife alarak sürdürmeyi severler. Paraya pek odaklanamazlar. Onları küçük sohbetlerle şımartmanız gerekir ama muhabbetin odağı borçları olmalıdır.

3. Karamsarlar

Karamsarları, katılmadıkları bir fikre ikna etmek zordur. Genellikle zamanında ödeme yapmadıkları gibi geç ödeme yapmalarının nedenlerini de açıklamazlar. Bu müşterilerle ortak bir zemin bulmak gerekir. Bu müzakereyi ilerletmeye yardımcı olur ve borçlarını tartışmaya başlamalarını kolaylaştırır.

4. Dominantlar

Bu müşteriler genellikle hesapları hakkında tahsilatçılardan daha fazla bilgi sahibidir. Mümkün olduğunda kontrolün onların elinde olduğu izlenimini vermeniz iyidir çünkü sizi bir çözüme yönlendirmelerine izin vermek, üzerlerine gitmekten daha etkili bir yöntemdir. Onlarla net olarak konuşabilirseniz, güvenlerini kazanabilirsiniz.

5. Çekingenler

Bu müşterilerle ilgili sorunların sebebi zor zamanlar geçirmeleridir. Buradaki strateji; durumlarını anlamak, karşılıklı fayda sağlayacak bir çözüm bulmak ve borçları zamanında ödemenin işleri uzun vadede nasıl kolaylaştıracağını anlamasını sağlamak olmalıdır. Burada tahsilatçıların gösterdiği ufak bir empati hareketi bile, müşterinin şirkete derin bağlar kurmasına yardımcı olacaktır. 

6. Duygusallar

Duygusal müşteriler borçlarını sahiplenmekten kaçınırlar ve genellikle sizi suçlarlar. Bu tarz müşterilerle masaya oturduğunuzda elinizin altında tüm bilgilerin hazır olması gerekir. Duygularını onaylayın, kendilerini iyi hissetmelerini sağlayın ancak aynı zamanda onları çözüme yönlendirin ve sözlerini tutmalarını sağlayın.

7. Amatörler

Amatörler çoğu zaman borçlarının farkında bile değildir ve oldukça düzensizdirler. Yaptıkları is konusunda kalifiye olabilirler ama borç yönetimi hakkında az bir deneyime ya da bilgiye sahiplerdir. Amatörlere, borçlarının nedenlerini göstermek, borçlarının çocuk oyuncağı olmadığını ve nasıl hemen ödeme yapabileceklerini göstermek faydalıdır.

8. Gecikenler

Borçlarını zamanında ödemeyen müşterilerin erkenden tespiti çok önemli ve aynı zamanda zorlu bir hamledir. Ödenmemiş faturaların sayısı, açık hesap toplamları, kötü kredi notları ve borçlarını zamanında ödememelerine dair sundukları sebepler, bu müşterilerin niyeti hakkında bir fikir verebilir. Keza banka ve ticari referanslar da bu açıdan faydalıdır. Bu tarz müşterilerle uğraşırken borçlarını ödemeleri için yapılması gereken ne varsa yapmak elzemdir. Burada yapılacak hamlelerin tonunu belirlerken, müşteriyle ilerideki dönemde çalışmaya devam edip etmeyeceğimiz önemli bir husustur.

Tahsilist kullanarak zamanında tahsilat yapabilirsiniz. Bizimle iletişime geçin.

Daha fazla bilgi almak için Tahsilist Instagram hesabını takip edin.