Otomatik Bildirimlerin Alacak Takibinde Önemi

Bir işletmenin müşterilerine sunduğu ürün veya hizmet için zamanında ödeme alması finansal darboğaza düşmemesi ve maliyetlerini azaltması açısından önemli bir konudur. Müşteriye doğru zamanda gönderilen ve müşteriyi yönlendiren bildirimler alacak takibi için en kolay ve etkili çözümlerin başında gelir.

Otomatik Bildirimler Nelerdir?

Otomatik bildirimler, işletmelerin alacaklarını zamanında tahsil edebilmesini sağlamak için kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerden birisidir. Ödeme gecikmelerine neden olan etkenleri ortadan kaldıracak bir strateji ile yapılması halinde tahsilat performansının iyileştirilmesine etkisi büyük olacaktır. Tahsilist, istediğiniz koşullarda ve içeriklerde müşterilerinize SMS, E-mail ve Sesli Mesaj bildirimleri gönderebileceğiniz fonksiyonlar sunar. Araştırmalara göre en çok tahsilat gecikmelerine sebep olan “ne zaman ne kadar ödeyeceğim”, “mutabık değiliz”, “istemediniz ki”, “kredi kart ile ödeme yapamıyorum” gibi nedenleri ortadan kaldırmış olursunuz.

Otomatik Bildirimlerin Alacak Takibinde Önemi

Otomatik Bildirimlerin İşletmenize Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Otomatik bildirimler işletmenize 5 farklı şekilde katkı sağlar:

  1. Tahsilatı Kolaylaştırır: İşletmelerin onlarca müşterisi olabilir. Bu yüzden tahsilatı takip etmekte zorlanabilir veya faturalarda sorun yaşayabilirler. Sürece otomatik bildirimlerin dahil edilmesiyle saatler sürecek iş gücünden kazancınız olurken gecikmeye neden olabilecek sorunları da tahsilat tarihinden önce çözme imkânınız olur.
  2.  Müşterilerinizle İletişiminizi Güçlendirir: Müşterilerleiyi iletişim kuramamak zamanında tahsilat yapamamanıza yol açabilir. Müşterilerin öncelikleri size ödeme yapmak değildir. Bu yüzden hiçbir ödeme hatırlatıcısı almadıklarında veya son tarihler geçene kadar ödeme yapmaları istenmediğinde alacağınızı zamanında tahsil etmekte sorun yaşayabilirsiniz. Otomatik bildirimlerle müşterilerinize alacak takip konusunda sistemli çalışan ve her adımda müşterilerini bilgilendiren bir firma imajı oluşturarak alacaklarını zamanında tahsil etmenizi sağlayabilirsiniz.
  3. Hedeflerinize Ulaşmak için Bir Gösterge: İşletmelerin varlığını tehdit eden nakit akış dengesizliğini ve finansal darboğazı yaşamamak için zamanında tahsilat yapması şarttır. Tahsilat hedeflerine ne kadar yakın olduğunuzu takip etmek için, tahsilat vadenizi ve diğer önemli performans metriklerini düzenli olarak hesaplayın. Bu hedeflere ulaşmanızı sağlayacak otomatik bildirim kurguları oluşturabilirsiniz.
  4. Alacak Takibi Maliyetlerini Minimize Eder: Zamanında yapılan ödemeler, şirketinizin vadesi geçmiş faturaları tahsil etmek için harcadığı iş gücü kaybını ve finansal maliyeti en aza indirir. Ayrıca, yasal ücret veya borcun bir alacak tahsilat firmasına değerinden daha düşük bir fiyata devredilmesi riskini de azaltır.
  5. Tahsil Edilemeyen Alacakları Azaltır: Bir işletmenin bir müşteriden tahsil edemediği alacakları artık gider olarak yazılmaya başlar. Şirketinizin ödenmemiş alacak sayısı ne kadar azsa o kadar iyidir. Otomatik bildirimler sayesinde bu riskte büyük ölçüde azalır.

SONUÇ

Tahsilist’ in sunmuş olduğu Otomatik Bildirimler hizmeti, zamanında ödeme yapamayan müşterilerle SMS, hatırlatma e-postaları ve sesli mesaj üzerinden iletişim imkanları sunar. Bu sistem, müşterilerinizle iletişimi geliştirmenize, geç ödeme bahanelerini ortadan kaldırmanıza, alacak takibi yapabilmenize,müşterilerinizin firmanızın alacaklarını takip konusunda tutarlı ve sıkı bir takip yaptığı hissinin oluşmasına neden olur. Bunu sonucunda ödemelerinizi zamanında alır ve tahsilat maliyetlerini en aza indirmenizi sağlar. Tahsilist, kapsamlı bir alacak süreçleri yönetimi çözümü sağlar. Otomatik Bildirimler, Tahsilist’ in sunduğu özelliklerin ve avantajların yalnızca bir tanesidir.

Tahsilist’ i kullanan firmaların sadece otomatik bildirimleri kullanarak vadesi geçmiş faturalarında %60 azalmayı sağladığı görülmüştür.

Daha fazla bilgi almak ve Tahsilist’ in alacak takibinde sağladığı diğer faydaları görmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.